4 Port USB 3.0 Hub StarTech.com 5Gbps SuperSpeed Portable with Cable
4 Port USB 3.0 Hub StarTech.com 5Gbps SuperSpeed Portable with Cable
Enhance your connectivity with the StarTech.com 4 Port USB 3.0 Hub, designed for users seeking rapid data transfer speeds and convenient portability. This hub is ideal for connecting multiple USB devices to your laptop or desktop, making it an essential accessory for on-the-go professionals or home users.
Featuring SuperSpeed USB 3.0 technology, this hub enables data transfer rates of up to 5Gbps. Its compact design, built-in cable, and four USB Type-A ports make it perfect for expanding your device connectivity without the need for extra cables or adapters.
- 4 Port Portable USB 3.0 Hub
- SuperSpeed data transfer rate of up to 5Gbps
- USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A compatibility
- Built-in cable for hassle-free setup
- Compact and lightweight design
- Durable plastic construction
Available stock: 40
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Ports quantity | 4 |
| Features | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Power |
| Hot-swap | Yes |
| Cable length | 0.25 m |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Input voltage | 5 V |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 30 mm |
| Depth | 137 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 82 g |
| Packaging data | |
| Package width | 183 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 131 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 43977.72 h |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 329 mm |
| Master (outer) case length | 387 mm |
| Master (outer) case height | 323 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Other features | |
| Chipset | VLI - VL812 |

