Wireless HDMI Extender 656ft 1080p AV Transmitter Receiver Kit
Wireless HDMI Extender 656ft 1080p AV Transmitter Receiver Kit
Seamlessly extend your audio and video up to 656 feet with the StarTech.com Wireless HDMI Extender. Perfect for home theaters, classrooms, or conference rooms, providing impressive 1080p resolution to deliver crisp visuals without the hassle of cables.
Ideal for presentations and entertainment, this robust AV transmitter and receiver kit allows you to wirelessly connect your HDMI devices while maintaining exceptional video quality. Enjoy the freedom of remote placement of your screens and devices with this reliable solution.
- Wireless Range: Up to 656 feet (200 m)
- Resolution: 1080p (1920 x 1080)
- Includes both transmitter and receiver
- Color: Black
Available stock: 8
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum transfer distance | 200 m |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| LED indicators | Yes |
| Supported video modes | 480p, 720p, 1080i, 1080p |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH, CE, FCC |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| USB ports quantity | 2 |
| USB connector type | Mini-USB B |
| Remote (IR) input | 1 |
| Remote (IR) output | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 60% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 64 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 236 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 1.1 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | HDMI |
| Included power plug types | EU, NA, UK |
| Quick start guide | Yes |
| IR blaster included | Yes |
| IR receiver included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |

