Gigabit PCIe Network Adapter Card StarTech 1-Port Low-Profile 1000Mbps Ethernet
Gigabit PCIe Network Adapter Card StarTech 1-Port Low-Profile 1000Mbps Ethernet
Upgrade your computer's connectivity with the StarTech 1-Port Gigabit PCIe Network Adapter Card. This low-profile NIC is ideal for enhancing your network performance and ensuring high-speed data transfer.
Perfect for both home and office use, this internal wired network card provides reliable 10/100/1000Mbps connections. With TAA compliance and compatibility with Windows and Linux, it's designed to meet various networking needs.
- Type: Low-Profile PCIe Network Card
- Speed: 10/100/1000Mbps
- Chipset: Realtek RTL8111H
- Compatibility: Windows and Linux
- Compliance: TAA Compliant
- Form Factor: Internal
- Connection: Wired Ethernet
Available stock: 74
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Network | |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Jumbo frames | 9000 |
| VLAN support | Yes |
| Design | |
| Component for | PC/Server |
| Product colour | Black |
| Internal | Yes |
| Chipset | Realtek RTL8111H |
| LED indicators | Activity, Link |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 42 mm |
| Depth | 65 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 34 g |
| Packaging data | |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 100.5 g |
| Packaging content | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 685 mm |
| Master (outer) case length | 345 mm |
| Master (outer) case height | 306 mm |
| Products per master (outer) case | 75 pc(s) |

