Fiber Optic Cable 3m LC to LC OS2 Single Mode 40G/100G Low Insertion Loss
Fiber Optic Cable 3m LC to LC OS2 Single Mode 40G/100G Low Insertion Loss
Upgrade your networking with the StarTech.com 3m LC to LC OS2 single mode fiber optic cable. Ideal for high-speed data connections and reliable performance in data centers and network infrastructure.
This fiber optic cable is designed to support 40G and 100G applications while minimizing signal loss. Its bend-insensitive design ensures optimal performance even in tight spaces.
- Length: 3 meters (9.8 feet)
- Type: LC to LC (UPC) OS2 Single Mode
- Core: 9/125µm
- Data Rate: Supports 40G and 100G
- Low Insertion Loss for improved performance
- Suitable for use in high-density environments
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen) material
Available stock: 16
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Fibre optic type | OS2 |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector polish type | UPC |
| Cable type | LC/UPC |
| Product colour | Yellow |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Wavelengths supported | 1260,1280,1300,1310,1383,1490,1550,1590,1600,1625 nm |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Return loss | 55 dB |
| Jacket material | Polypropylene, Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 2 mm |
| Bending radius | 1 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 2 mm |
| Package weight | 19.2 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Attenuation (max) | 0.35 dB/km |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 280 mm |
| Products per master (outer) case | 380 pc(s) |

