SC to SC Single Mode Duplex Fiber Optic Cable 3m 40G/100G Bend Insensitive
SC to SC Single Mode Duplex Fiber Optic Cable 3m 40G/100G Bend Insensitive
Upgrade your connectivity with the StarTech.com SC to SC Single Mode Duplex Fiber Optic Cable. Designed for high-speed data transfer, this 3m fiber optic cable ensures reliable performance whether you're setting up a home network or expanding your business infrastructure.
This fiber optic cable is ideal for connecting devices in high-demand environments, supporting data speeds of 40G/100G while minimizing signal loss. With its bend-insensitive design, it offers greater installation flexibility without compromising performance.
- Length: 3m (9.8ft)
- Connector Type: SC to SC (UPC)
- Mode: Single Mode, 9/125µm
- Speed: Supports 40G/100G data transfer
- Insulation: Low Insertion Loss - LSZH
- Bend Insensitive design for enhanced durability
Available stock: 18
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Fibre optic type | OS2 |
| Connector 1 | SC |
| Connector 2 | SC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector polish type | UPC |
| Cable type | SC/UPC |
| Product colour | Yellow |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Wavelengths supported | 1260,1280,1300,1310,1383,1490,1550,1590,1600,1625 nm |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Return loss | 55 dB |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH), Polypropylene |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 2 mm |
| Bending radius | 1 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 4 mm |
| Package weight | 41.3 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Attenuation (max) | 0.35 dB/km |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 280 mm |
| Products per master (outer) case | 210 pc(s) |

