1000BASE-T SFP Module RJ45 1GE Gigabit Ethernet StarTech.com
1000BASE-T SFP Module RJ45 1GE Gigabit Ethernet StarTech.com
Upgrade your network connectivity with the StarTech.com 1000BASE-T SFP module. This reliable transceiver allows you to connect your devices using a standard RJ45 interface, providing seamless gigabit ethernet performance.
Perfect for enhancing your network's speed and reliability, this module is ideal for businesses looking to improve their data transfer capabilities. With compatibility for Cat6 and Cat5e cables, you can achieve reliable connections up to 100 meters.
- Type: SFP to RJ45
- Compatibility: StarTech.com Juniper SFP-1GE-T
- Data Rate: 1000 Mbit/s
- Maximum Distance: 100m
- Material: Copper
- Color: Silver
Available stock: 36
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Ethernet LAN | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Hot-swap | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 4655371 h |
| Brand compatibility | Juniper |
| Compatible products | SFP-1GE-T |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, UR, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14 mm |
| Depth | 65 mm |
| Height | 12 mm |
| Weight | 72 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 207 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 80 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 344 mm |
| Master (outer) case length | 295 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 36 pc(s) |
| Country of origin | China |

