10G SFP+ Copper DAC Breakout Cable 10m StarTech.com Low Power
10G SFP+ Copper DAC Breakout Cable 10m StarTech.com Low Power
Upgrade your networking setup with the 10m StarTech.com 10G SFP+ Copper DAC Breakout Cable. This direct attach cable is perfect for fast and efficient data transfer between devices.
Ideal for connecting switches and servers in data centers, this low power active transceiver module guarantees reliable performance with 10Gbps bandwidth. You can count on seamless connections that enhance your infrastructure's efficiency.
- Length: 10 meters
- Data Rate: 10 Gbps
- Connector Type: SFP+ to SFP+
- Low Power Active Transceiver Module
- Compatible with MSA Uncoded standards
Available stock: 5
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 10 m |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 350 g |
| Packaging data | |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 6 mm |
| Package weight | 350 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 255 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case length | 344 mm |
| Master (outer) case height | 295 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |

