25G SFP28 Network Transceiver Module Multimode Fiber 100m LC Connector 850nm
25G SFP28 Network Transceiver Module Multimode Fiber 100m LC Connector 850nm
Upgrade your network performance with the StarTech.com SFP-25G-SR-S-M-ST transceiver module, designed for seamless integration and high-speed connections.
This 25Gbps multimode fiber optical transceiver is ideal for data centers and enterprise networks, providing reliable connectivity over distances up to 100 meters. Its compact design and LC connector ensure compatibility and easy installation.
- Brand: StarTech.com
- Model: SFP-25G-SR-S
- Data Rate: 25Gbps
- Distance: 100 meters (328ft)
- Connector Type: LC
- Wavelength: 850nm
- Standards Compliant: MSA-Compliant
- Features: DDM/DOM support
Available stock: 28
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 25780 Mbit/s |
| Interface type | SFP28 |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver standard | SR |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Networking standards | IEEE 802.3by |
| Fiber ethernet cabling technology | 25GBASE |
| Duplex system | Full |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Mean time between failures (MTBF) | 4020594 h |
| Brand compatibility | MSA Compliant |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 1.2 W |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Depth | 115 mm |
| Height | 31 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 14 mm |
| Package depth | 57 mm |
| Package height | 9 mm |
| Package weight | 200 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 340 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 350 mm |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |

