StarTech.com SDOCK2U33EB Dual-Bay USB 3.0 eSATA SATA Hard Drive Docking Station - 2.5/3.5" Compatibility
StarTech.com SDOCK2U33EB Dual-Bay USB 3.0 eSATA SATA Hard Drive Docking Station - 2.5/3.5" Compatibility
The StarTech.com SDOCK2U33EB Dual-Bay Docking Station allows you to easily connect and manage your 2.5\" and 3.5\" SATA hard drives. With hot-swap compatibility, you can quickly change drives without the need to power down.
This docking station supports USB 3.0 and eSATA connections, providing fast transfer speeds and versatility for your storage needs.
- Compatible with 2.5\" and 3.5\" SATA I/II/III SSD/HDD
- Hot-swap functionality for easy drive swaps
- Supports up to 8 TB of storage per bay
- USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B interface
- Top-loading design for quick access
- Durable black exterior
Available stock: 7
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Hard drive | |
|---|---|
| Storage media type | HDD, SSD |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5" |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Maximum storage capacity | 8 TB |
| Ports & interfaces | |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| eSATA ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Maximum data transfer rate | 6 Gbit/s |
| LED indicators | Activity, Power |
| Certification | CE, FCC |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Input current | 1.5 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 3 A |
| Power plug type | Type M |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista Home Basic, Windows XP Home |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Weight & dimensions | |
| Width | 132 mm |
| Depth | 143 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 524 g |
| Packaging data | |
| Package width | 123 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 1.1 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | eSATA, USB |
| Manual | Yes |
| Included power plug types | ANZ, EU, NA, UK |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Other features | |
| Standard interfaces | eSATA, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Chipset | JMicron - JMS562 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 461 mm |
| Master (outer) case length | 618 mm |
| Master (outer) case height | 200 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |

