SAS Cable SFF-8087 to 4x Latching SATA 50cm Black Red
SAS Cable SFF-8087 to 4x Latching SATA 50cm Black Red
Upgrade your data connection with the StarTech.com SAS cable, designed for reliable and efficient data transfer between your devices.
This 50cm Serial Attached SCSI cable features a SFF-8087 connector on one end and four latching SATA connectors on the other, making it ideal for connecting SAS controllers to SATA drives in your storage array.
- Length: 50cm
- Connector Type: SFF-8087 to 4x Latching SATA
- Gender: Male/Male
- Color: Black and Red
- Weight: 60g
Available stock: 3
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 0.05 m |
| Connector 1 | SFF-8087 |
| Connector 2 | SATA |
| Connector gender | Male/Male |
| Product colour | Black, Red |
| Weight | 60 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 52 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

