USB-C Right-Angled Cable 6.6ft 100W Power Delivery 4K 60Hz
USB-C Right-Angled Cable 6.6ft 100W Power Delivery 4K 60Hz
Upgrade your device connectivity with the StarTech.com USB-C Right-Angled Cable. Ideal for any setup, this cable offers the flexibility you need for efficient charging and high-speed data transfer.
Whether you’re gaming, streaming, or working, this 6.6ft (2m) rugged USB-C cable supports fast 5Gbps data transfer and up to 100W power delivery, ensuring your devices remain powered and connected.
- Length: 6.6ft (2m)
- Data Transfer Speed: 5Gbps
- Power Delivery: Up to 100W (5A)
- Supports 4K 60Hz DisplayPort Alt Mode
- Thunderbolt Compatible
- Durable and rugged design
- USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
- Color: Black
Available stock: 30
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Cable diameter | 4.8 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 130 pc(s) |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 430 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |

