USB KVM Cable 15 ft for Rackmount Consoles Black VGA
USB KVM Cable 15 ft for Rackmount Consoles Black VGA
Enhance your setup with the StarTech.com USB KVM Cable, designed specifically for rackmount consoles. This 15-foot cable gives you the flexibility to connect your devices with ease.
Ideal for IT professionals and businesses, this KVM cable enables you to control multiple computers from a single keyboard, video, and mouse setup. Enjoy seamless transitions between systems without the hassle of multiple peripherals.
- Length: 15 ft. (4.6 m)
- Type: USB and VGA connectors
- Color: Black
- Compatibility: Perfect for rackmount consoles
Available stock: 5
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 4.6 m |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | VGA |
| Connector 1 | VGA |
| Connector 2 | VGA + USB 2.0 Type A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Maximum video resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Weight | 444 g |
| Package width | 40 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package weight | 500 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 449 mm |
| Master (outer) case length | 560 mm |
| Master (outer) case height | 404 mm |
| Products per master (outer) case | 36 pc(s) |

