StarTech Rackmount KVM Console RKCONS1901 - 19" LCD, VGA, USB, 1280x1024 Resolution
StarTech Rackmount KVM Console RKCONS1901 - 19" LCD, VGA, USB, 1280x1024 Resolution
The StarTech.com RKCONS1901 Rackmount KVM Console is designed for efficient server management in your server rack. With its 19-inch LCD screen, you can easily access and control your servers without requiring additional peripherals.
This fully featured universal console is equipped with USB support and comes with cables and hardware for straightforward installation. Its compact design allows it to fit seamlessly into a 1U rack space, making it an ideal choice for optimizing your workspace.
- Screen Size: 19 inches
- Resolution: 1280 x 1024 pixels
- Brightness: 250 cd/m²
- Contrast Ratio: 1000:1
- Viewing Angles: 176° horizontal, 170° vertical
- Mean Time Between Failures (MTBF): 50,000 hours
- Port Type: VGA
- Support: USB
Available stock: 5
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 48.3 cm (19") |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 176° |
| Viewing angle, vertical | 170° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Pixel pitch | 0.264 x 0.264 mm |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Display type | LCD |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Technical details | |
| Material | Steel |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Product colour | Black |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Audio support | No |
| Daisy chain | Yes |
| Key lock | No |
| IP control | No |
| LED indicators | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Rack capacity | 1U |
| Ports & interfaces | |
| Video port type | VGA |
| Keyboard | |
| Built-in touchpad | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 483 mm |
| Height | 430 mm |
| Depth | 533 mm |
| Weight | 12.2 kg |
| Mounting depth (min) | 50 cm |
| Mounting depth (max) | 78 cm |
| Packaging data | |
| Package weight | 16 kg |
| Package width | 615 mm |
| Package depth | 765 mm |
| Package height | 190 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, KVM |
| Screws included | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Included power plug types | ANZ, EU, JP, NA, UK |
| Quick installation guide | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 615 mm |
| Master (outer) case length | 765 mm |
| Master (outer) case height | 190 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |

