StarTech.com 24U 19" Wall Mount Network Rack - Adjustable Depth, 90 kg Capacity, Black
StarTech.com 24U 19" Wall Mount Network Rack - Adjustable Depth, 90 kg Capacity, Black
Optimize your server room or IT workspace with the StarTech.com 24U 19\" Wall Mount Network Rack. This versatile and durable rack offers an adjustable depth of 12-20 inches, allowing you to tailor it to fit your specific equipment needs.
Designed for easy wall mounting, this open frame server rack can securely hold various AV, data, and IT communication equipment. With a robust weight capacity of 90 kg, it's perfect for organizing your computer equipment, switches, and more.
- Model: RACK-24U-20-WALL-OA
- Height: 24U
- Adjustable Depth: 12-20 inches
- Weight Capacity: 90 kg
- Material: Steel frame
- Includes: Cage nuts and screws
- Color: Black
Available stock: 5
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 24U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Frame type | Open |
| Product design | 2-post |
| Mounting hole shape | Square |
| Weight & dimensions | |
| Width | 504 mm |
| Depth | 508 mm |
| Height | 1100 mm |
| Weight | 16 kg |
| Mounting depth (max) | 50.8 cm |
| Packaging data | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Number of bolts | 2 |
| Number of washers included | 4 |
| Mounting kit | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Package width | 420 mm |
| Package depth | 1215 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 21 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 1215 mm |
| Master (outer) case height | 160 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |

