USB C Charging Cable 3ft Black Right Angle 60W PD 3A
USB C Charging Cable 3ft Black Right Angle 60W PD 3A
Charge your devices quickly and efficiently with the StarTech.com USB C Charging Cable. Designed specifically for fast charging, this cable ensures a reliable connection for your USB-C devices.
Ideal for both home and office use, the right angle design allows for convenient usage in tight spaces. Experience the advantages of a durable and heavy-duty cable that supports up to 60W Power Delivery.
- Length: 3ft (1m)
- Type: USB-C
- Power Delivery: 60W PD at 3A
- Data Transfer Rate: USB 2.0 (0.48 Gbit/s)
- Material: Rugged Aramid Fiber
- Color: Black
Available stock: 12
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| AWG wire size | 32/22 |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Plug and Play | Yes |
| Fast charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Power | |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Cable diameter | 3.1 mm |
| Weight | 26 g |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 26.4 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 300 pc(s) |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |

