40G QSFP+ Direct Attach Cable Twinax 3m StarTech Compatible
40G QSFP+ Direct Attach Cable Twinax 3m StarTech Compatible
Enhance your networking setup with the StarTech.com 40G QSFP+ Direct Attach Cable, ideal for high-speed data transmissions.
This dependable 3m Twinax cable is perfect for connecting switches and servers, supporting data rates of up to 40Gbps while ensuring low power consumption for efficient performance.
- Length: 3 meters
- Compatibility: StarTech.com Cisco QSFP-H40G-CU3M
- Type: 40G QSFP+ to QSFP+ Direct Attach Cable
- Data Rate: 40 Gbps
- Technology: Copper DAC (Direct Attach Cable)
- Low Power Passive Transceiver Module
Available stock: 11
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | QSFP+ |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 261 g |
| Packaging data | |
| Package width | 207 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 268 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 255 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case length | 344 mm |
| Master (outer) case height | 295 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |

