LP4 to 2x SATA Power Y Cable Adapter 12in for Internal Power Supply
LP4 to 2x SATA Power Y Cable Adapter 12in for Internal Power Supply
Upgrade your internal power supply with the StarTech.com LP4 to 2x SATA Power Y Cable Adapter. This 12-inch adapter allows you to connect multiple SATA drives to your power supply efficiently, ensuring reliable power distribution.
Ideal for enhancing your computer setup, this durable cable features a straight connector design for easy installation and optimal space management. Compatible with most power supplies, it simplifies connecting your SATA devices.
- Length: 12 inches (0.304 m)
- Connectors: Molex (4-pin) to 2 x SATA 15-pin
- Connector Type: Male
- Design: Straight connectors
Available stock: 50
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 0.304 m |
| Connector 1 | Molex (4-pin) |
| Connector 2 | 2 x SATA 15-pin |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 24.6 mm |
| Depth | 304.8 mm |
| Height | 21.6 mm |
| Weight | 25 g |
| Packaging data | |
| Package width | 128 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 33 g |
| Other features | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

