22 Inch Monitor Privacy Screen Blue Light Reducing Screen Protector 16:10
22 Inch Monitor Privacy Screen Blue Light Reducing Screen Protector 16:10
Enhance your privacy while working or studying with this 22-inch Monitor Privacy Screen. Designed to fit seamlessly on your display, this filter helps protect your sensitive information from prying eyes.
Perfect for open office environments or public spaces, this privacy filter not only shields your screen but also reduces harmful blue light exposure. The frameless design maintains the sleek look of your device, while the matte/glossy finish allows for easy installation and convenient usability.
- Screen Size: 22 inches
- Aspect Ratio: 16:10
- Blue Light Reducing Technology
- Matte/Glossy Finish
- Viewing Angle: +/-30 Degrees
- Type: Computer Screen Security Filter
Available stock: 32
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Maximum screen size | 55.9 cm (22") |
| Suitable for | Monitor |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Material | Plastic |
| Product colour | Transparent, Black |
| Features | |
| Display filter features | Privacy |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Limits viewing angle | 30° |
| Easy to clean | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Cleaning cloth | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Reduces blue light up to | 40% |
| Blue light filter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2 mm |
| Height | 297 mm |
| Depth | 474 mm |
| Weight | 98 g |
| Packaging data | |
| Package width | 374 mm |
| Package depth | 611 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 405 g |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Master (outer) case width | 395 mm |
| Master (outer) case length | 640 mm |
| Master (outer) case height | 140 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |

