PCI Express Mini PCIe Card Adapter StarTech.com 0-55°C 14mm
PCI Express Mini PCIe Card Adapter StarTech.com 0-55°C 14mm
Upgrade your setup with the StarTech.com PCI Express to Mini PCI Express Card Adapter, perfectly designed for seamless connectivity. You can easily expand your device capabilities with this reliable adapter.
This versatile adapter is ideal for integrating Mini PCIe cards into PCI Express slots, supporting a temperature range of 0 to 55°C for durable performance in various environments.
- Compatible with PCI Express and Mini PCI Express interfaces
- Operating temperature range: 0 - 55 °C
- Storage temperature range: -20 - 85 °C
- Humidity operating range: 5 - 95%
- Compact size: 14 mm
Available stock: 5
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | PCIe |
| Output interface | Mini PCIe |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 68 mm |
| Weight | 46 g |
| Packaging data | |
| Package width | 146 mm |
| Package depth | 211 mm |
| Package height | 42 mm |
| Package weight | 156 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |

