3 Port Low Profile PCIe 1394 FireWire Card Adapter StarTech.com
3 Port Low Profile PCIe 1394 FireWire Card Adapter StarTech.com
Enhance your computer's connectivity with the StarTech.com 3 Port Low Profile PCIe FireWire Card Adapter. Ideal for those needing to connect multiple FireWire devices such as video cameras, external hard drives, and audio interfaces.
This compact adapter allows you to easily add three FireWire 1394 ports to your system, providing reliable data transfer and compatibility with various devices.
- Interface: 3 Port 1394a
- Form Factor: Low Profile
- Connection Type: PCI Express (PCIe 1.1)
- Chipset: Texas Instruments - XIO2213B
- Color: Green
Available stock: 5
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | PCIe |
| Output interface | IEEE 1394/Firewire |
| Expansion card standard | PCIe 1.1 |
| Firewire (IEEE 1394) ports | 3 |
| FireWire 400 ports quantity | 1 |
| FireWire 800 ports quantity | 2 |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Green |
| Mean time between failures (MTBF) | 149905 h |
| Hot-swap | Yes |
| Features | |
| Chipset | Texas Instruments - XIO2213B |
| Data transfer rate (max) | 0.8 Gbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 90 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2019 |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 58 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 43 g |
| Packaging data | |
| Cables included | FireWire |
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 200 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Products per master (outer) case | 28 pc(s) |
| Master (outer) case width | 331 mm |
| Master (outer) case length | 504 mm |
| Master (outer) case height | 237 mm |

