4-Port KVM Switch USB Audio Peripheral Sharing for 4 Computers
4-Port KVM Switch USB Audio Peripheral Sharing for 4 Computers
Streamline your workspace with the StarTech.com 4-Port KM Switch, designed for seamless switching between multiple computers using just one keyboard and mouse.
This versatile KVM switch allows you to share peripherals effortlessly, making it ideal for IT professionals and multitaskers who need to manage several systems efficiently.
- 4-Port KVM Switch for connecting up to 4 computers
- USB switching for keyboard and mouse
- 3.5mm audio support for stereo sound
- TAA Compliant for federal government use
- Color: Black
Available stock: 13
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Number of computers controlled | 4 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B ports quantity | 4 |
| Console ports | 3.5mm headphone, 3.5mm mic, USB A |
| USB 2.0 Type-A hub ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A hub ports quantity | 2 |
| Audio connections | Yes |
| Headphone outputs | 6 |
| Number of microphone inputs | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Performance | |
| HD type | Not supported |
| Data transfer rate (max) | 5 Gbit/s |
| Chipset | GL3523 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Push button | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 156000 h |
| Display | |
| Built-in display | No |
| On Screen Display (OSD) | No |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 0.6 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 5 A |
| External power adapter | Yes |
| Power plug type | Type M |
| Compatible power plug types | AU, EU, UK, US |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 130 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 34 mm |
| Weight | 800 g |
| Packaging data | |
| Package width | 295 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package height | 63 mm |
| Package weight | 180 g |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Other features | |
| IP control | No |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 613 mm |
| Master (outer) case length | 510 mm |
| Master (outer) case height | 302 mm |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |

