CAT6a Ethernet Cable 5m StarTech 10GbE 500MHz Snagless Blue
CAT6a Ethernet Cable 5m StarTech 10GbE 500MHz Snagless Blue
Elevate your networking experience with the StarTech.com 5m CAT6a Ethernet Cable. Designed for high-speed data transmission, this cable enables you to connect your devices with confidence, ensuring reliability and performance.
Ideal for professional and home use, this low smoke zero halogen (LSZH) cable supports 10GbE speeds with a bandwidth of 500MHz, making it perfect for powering your network devices. With snagless RJ-45 connectors and strain reliefs, you’ll enjoy a secure and hassle-free connection.
- Length: 5 meters
- Category: CAT6a
- Speed: 10GbE
- Bandwidth: 500MHz
- Low Smoke Zero Halogen (LSZH)
- Connector Type: Snagless RJ-45
- Protection: S/FTP (S-STP)
- Power over Ethernet: Supports 100W PoE++
- Color: Blue
Available stock: 12
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable length | 5 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector shielding | Yes |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| AWG wire size | 27 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 100 W |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 174.6 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 205 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 183.3 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |

