CAT6a Ethernet Cable 50cm Snagless 10GbE Low Smoke - StarTech
CAT6a Ethernet Cable 50cm Snagless 10GbE Low Smoke - StarTech
Enhance your networking performance with the StarTech.com 50cm CAT6a Ethernet Cable. This premium cable is designed to deliver high-speed internet connections, ideal for both home and office use.
Featuring a blue, low smoke zero halogen (LSZH) construction, this Ethernet cable is perfect for environments where safety is a concern. With a 10GbE standard and a bandwidth of 500MHz, it ensures fast data transfer and reliable performance.
- Length: 50 cm
- Type: CAT6a, S/FTP (S-STP)
- Connector: Snagless RJ-45
- PoE++: Supports up to 100W
- Color: Blue
Available stock: 43
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable length | 0.5 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector shielding | Yes |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| AWG wire size | 27 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 100 W |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 25.5 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package weight | 34.2 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |

