75ft CAT6 Ethernet Cable StarTech.com 650MHz 100W PoE UTP Network Patch Cord
75ft CAT6 Ethernet Cable StarTech.com 650MHz 100W PoE UTP Network Patch Cord
Upgrade your networking setup with the StarTech.com 75ft CAT6 Ethernet Cable. Ideal for both home and office use, this reliable cable offers high-speed connectivity and exceptional performance for all your networking needs.
Experience seamless data transmission with this gray CAT 6 gigabit Ethernet wire, designed to support bandwidths of up to 650MHz. The snagless design ensures easy installation, while the strain relief feature enhances durability, making it perfect for various networking environments.
- Length: 75ft (22.9 m)
- Type: CAT6 Ethernet Cable
- Bandwidth: 650MHz
- Power over Ethernet (PoE): 100W
- Connectors: RJ45
- Design: Snagless with strain relief
- Fluke tested and UL certified
- Wiring standard: TIA
- Color: Gray
Available stock: 2
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable length | 22.9 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 770 g |
| Packaging data | |
| Package width | 35.2 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 324 mm |
| Package weight | 770 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 18 pc(s) |

