CAT6 Ethernet Cable 100ft Purple 650MHz 100W PoE Snagless
CAT6 Ethernet Cable 100ft Purple 650MHz 100W PoE Snagless
Enhance your networking setup with the StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable. Ideal for high-speed internet connections, this durable and flexible cable offers reliable performance for both home and office use.
Featuring a striking purple design, this CAT6 Ethernet cable supports up to 650MHz and is capable of delivering 100W PoE, making it perfect for powering devices while transmitting data. Whether for gaming, streaming, or connecting your devices across large distances, this snagless cable ensures easy installation and longevity.
- Length: 100ft (30.5 meters)
- Type: CAT6 U/UTP Ethernet Cable
- Performance: Up to 650MHz
- Power over Ethernet (PoE): Supports 100W
- Connector: RJ45
- Fluke Tested and UL Certified
- Color: Purple
Available stock: 2
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Purple |
| Cable length | 30.5 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.3 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 46 mm |
| Package depth | 256 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 16 pc(s) |

