1m CAT6 Ethernet Cable Red 650MHz PoE RJ45 Network Patch Cord
1m CAT6 Ethernet Cable Red 650MHz PoE RJ45 Network Patch Cord
Upgrade your network connection with the StarTech.com 1m CAT6 Ethernet Cable. Ideal for both home and office environments, this reliable cable enables high-speed data transfer for seamless internet access.
Designed for optimal performance, the cable supports gigabit speeds and is perfect for powering devices with Power over Ethernet (PoE). Its snagless design and strain relief ensure durability and easy installation.
- Length: 1 meter
- Category: CAT6
- Bandwidth: 650MHz
- Power: 100W PoE
- Connectors: RJ45
- Type: U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Color: Red
- Fluke Tested and UL Certified
- TIA compliant
Available stock: 442
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| Cable length | 1 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | ETL, CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 47 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 12 mm |
| Package weight | 57 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 180 pc(s) |

