CAT6 Ethernet Cable 15m Red Snagless 650MHz PoE RJ45 UTP Network Patch Cord
CAT6 Ethernet Cable 15m Red Snagless 650MHz PoE RJ45 UTP Network Patch Cord
Upgrade your networking experience with the StarTech.com 15m CAT6 Ethernet Cable. Ideal for connecting your devices to high-speed networks, this cable provides reliable performance for all your data transfer needs.
Featuring snagless design and strain relief, this CAT6 cable supports up to 650MHz bandwidth and 100W PoE, making it perfect for high-demand environments. Whether you're connecting a computer, printer, or network switch, this durable patch cord ensures a stable and efficient connection.
- Length: 15 meters
- Category: Cat6
- Bandwidth: 650MHz
- Power over Ethernet (PoE): 100W
- Connector: RJ45
- Type: U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Color: Red
- Certifications: Fluke Tested, UL Certified
- Wiring: TIA compliant
Available stock: 4
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| Cable length | 15 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | ETL, CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 578 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package weight | 600 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |

