CAT6 Ethernet Cable 15m Orange 650MHz 100W PoE Snagless
CAT6 Ethernet Cable 15m Orange 650MHz 100W PoE Snagless
Upgrade your network with the StarTech.com 15m CAT6 Ethernet Cable. Designed for reliable high-speed connectivity, this cable is ideal for both home and office use.
With a bandwidth capacity of 650MHz and support for Power over Ethernet (PoE) up to 100W, this orange patch cable ensures fast data transmission and efficient power delivery. The snagless design and strain relief features enhance durability, while the Fluke testing and UL-certified wiring guarantee top-notch performance.
- Length: 15 meters
- Category: Cat6
- Bandwidth: 650MHz
- Power Over Ethernet: 100W
- Connector: RJ-45 (both ends)
- Cable Type: U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Color: Orange
- Features: Snagless, Strain Relief, Fluke Tested, UL Certified
Available stock: 1
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Orange |
| Cable length | 15 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, ETL, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 610 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 628 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |

