CAT6 Networking Cable 0.5m Slim U/UTP Snagless RJ45 Connectors
CAT6 Networking Cable 0.5m Slim U/UTP Snagless RJ45 Connectors
Enhance your network connectivity with the StarTech.com CAT6 Networking Cable. This 0.5 meter slim cable is designed for easy installation in tight spaces, ensuring you stay connected without clutter.
Ideal for home and office environments, this snagless cable features high-quality RJ45 connectors for reliable performance. Its U/UTP design minimizes interference, making it perfect for high-speed data transmission.
- Length: 0.5 meters
- Cable Type: CAT6
- Connector Type: Snagless RJ45
- Shielding: U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Color: Grey
Available stock: 66
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable length | 0.5 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 28 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 250 MHz |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | REACH, CE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 20 mm |
| Height | 10 mm |
| Weight | 14 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package weight | 22 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

