3-Port MST Hub DisplayPort to 3x HDMI Adapter Triple 4K 60Hz 1ft
3-Port MST Hub DisplayPort to 3x HDMI Adapter Triple 4K 60Hz 1ft
Transform your workspace with the StarTech.com 3-Port MST Hub. This adapter allows you to connect three HDMI monitors to a single DisplayPort output, delivering stunning triple 4K visuals up to 60Hz. Ideal for streaming, gaming, or enhancing your productivity with multiple screens.
With a compact built-in cable of just 1ft (30cm) and USB power support, this adapter is easy to set up and use. Perfect for Windows users who want to expand their display capabilities for work or entertainment.
- Connects three HDMI monitors to a single DisplayPort output
- Supports triple 4K resolution at 60Hz for sharp images
- 1ft (30cm) built-in cable for easy connectivity
- USB powered for convenient operation
- Compatible with Windows operating systems only
Available stock: 9
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Power source | USB |
| Cable length | 0.3 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | 3 x HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 2048 x 1152, 2560 x 1440, 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Product colour | Grey |
| Chipset | VMM5310, IT6563FN |
| Supported audio channels | 7.1 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 71 g |
| Width | 43 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 14 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 115 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 440 mm |
| Master (outer) case length | 473 mm |
| Master (outer) case height | 331 mm |
| Products per master (outer) case | 70 pc(s) |
| Other features | |
| Material | Plastic |

