DisplayPort to Dual HDMI Adapter 4K 60Hz StarTech MST Hub
DisplayPort to Dual HDMI Adapter 4K 60Hz StarTech MST Hub
Upgrade your multi-monitor setup with the StarTech DisplayPort to Dual HDMI Adapter. You can now connect two HDMI displays to a single DisplayPort source for a seamless visual experience.
This adapter is ideal for graphic designers, gamers, and anyone who needs to enhance their workspace with multiple monitors. With support for 4K resolution at 60Hz, you can enjoy stunning visuals without any lag.
- Input: DisplayPort 1.4
- Output: Dual HDMI, 4K at 60Hz
- Cable Length: 1ft (30cm)
- Multi-Stream Transport Hub (MST)
- Compatible with DSC | HBR3 technology
Available stock: 8
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Power source | USB |
| Cable length | 0.3 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | 2 x HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Bandwidth | 32400 MB/s |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Product colour | Black, Grey |
| Supported audio channels | 7.1 |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64 |
| Latching connectors | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 53 g |
| Width | 105 mm |
| Depth | 43 mm |
| Height | 14 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 110 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 473 mm |
| Master (outer) case length | 331 mm |
| Master (outer) case height | 440 mm |
| Products per master (outer) case | 70 pc(s) |

