2.5GbE M.2 Network Card StarTech 1-Port Multi-Gigabit PCIe Ethernet
2.5GbE M.2 Network Card StarTech 1-Port Multi-Gigabit PCIe Ethernet
Upgrade your desktop or small form factor PC with the reliable StarTech.com 1-Port 2.5GbE M.2 Network Card. This internal network card is designed to enhance your wired networking experience, allowing you to achieve lightning-fast data transfer speeds.
Ideal for professionals and gamers alike, this network card supports Multi-Gigabit speeds, ensuring you can handle bandwidth-intensive tasks with ease. Its compact M.2 B+M key design makes it a perfect fit for your system, while the PCIe Ethernet interface guarantees high performance.
- Brand: StarTech.com
- Model: 1-Port 2.5GbE M.2 Network Card
- Speeds: 2.5G/1G/100M/10M
- Wire Standard: NBASE-T (802.3bz)
- Interface: PCIe
- Form Factor: M.2 2280
- Data Rate: 2500 Mbit/s
- Compatibility: SFF/Desktop PCs
Available stock: 18
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | M.2 |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| PCI version | 2.0 |
| Network | |
| Maximum data transfer rate | 2500 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 1588, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1as, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Cabling technology | NBase-T |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 9000 |
| Design | |
| Component for | PC/Server |
| Product colour | Red |
| Internal | Yes |
| Chipset | Intel I225-V |
| LED indicators | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Depth | 22 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 15 g |
| Packaging data | |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 170 g |
| Packaging content | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Packaging content | CAT6 Cable Adapter |
| Technical details | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 500 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 310 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Other features | |
| Quick start guide | Yes |

