Mini DisplayPort to DisplayPort Cable 2m 4K UHD StarTech
Mini DisplayPort to DisplayPort Cable 2m 4K UHD StarTech
Elevate your display experience with the StarTech Mini DisplayPort to DisplayPort cable. Perfect for connecting your devices to a monitor or projector for stunning 4K visuals.
This high-quality adapter cable supports resolutions up to 3840 x 2400 pixels, ensuring that you enjoy vibrant and crystal-clear images. Whether you're working from home, gaming, or giving presentations, this versatile cable is your ideal solution for seamless connectivity.
- Length: 2 meters (6 feet)
- Resolution: Supports up to 3840 x 2400 pixels
- Connector Type: Mini DisplayPort (Male) to DisplayPort (Male)
- Compliance: DisplayPort 1.2
- Ideal for connecting laptops or tablets to monitors or projectors
Available stock: 984
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 3840 x 2400 pixels |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2400, 2560 x 1600 (WQXGA) |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | mini DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 32 |
| Bandwidth | 21600 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Multi-Stream Transport (MST) | Yes |
| Number of conductors | 19 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 60 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 80 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 324 mm |
| Master (outer) case length | 505 mm |
| Master (outer) case height | 220 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |

