Cat5e Networking Patch Cable 15m Black U/UTP RJ45 Connectors
Cat5e Networking Patch Cable 15m Black U/UTP RJ45 Connectors
Enhance your network connectivity with the StarTech.com Cat5e Patch Cable. Designed for both home and office use, this 15-meter cable offers the reliability and performance you need for seamless data transmission.
Perfect for connecting computers, routers, and switches, this durable cable features molded RJ45 connectors that ensure a secure connection. Ideal for high-speed networking, it's designed to meet the demands of your digital lifestyle.
- Length: 15 meters
- Type: Cat5e U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Connectors: Molded RJ45
- Color: Black
Available stock: 19
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 15 m |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Frequency | 350 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 551 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 576 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 36 pc(s) |

