U.2 to M.2 PCIe 3.0 x4 Host Adapter Card for NVMe SSD
U.2 to M.2 PCIe 3.0 x4 Host Adapter Card for NVMe SSD
Upgrade your storage solution with the StarTech.com U.2 to M.2 PCI Express Adapter Card, designed to let you connect a 2.5” U.2 NVMe SSD to your system effortlessly.
This high-performance adapter card provides a reliable connection for your M.2 SSDs, enhancing data transfer speeds and capacity without compromising on quality.
- Interface: U.2 (SFF-8643) to M.2 PCIe 3.0 x4
- Compatibility: Supports 2.5” U.2 NVMe SSDs
- Operating Temperature: 0 - 55 °C
- Storage Temperature: -40 - 85 °C
- Certifications: CE, FCC, REACH
Available stock: 1
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | M.2 |
| Output interface | U.2 |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Red |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 21 mm |
| Depth | 63 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 8 g |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 74 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |

