M.2 NVMe SSD to PCIe x4 Mobile Rack Black Silver Tool-less Installation
M.2 NVMe SSD to PCIe x4 Mobile Rack Black Silver Tool-less Installation
Upgrade your system effortlessly with the StarTech.com M.2 NVMe SSD to PCIe x4 Mobile Rack. Designed for users who require easy access to their storage drives, this solution enables quick drive swapping without the need for tools.
Ideal for professionals and gamers, the mobile rack features a hot-swap capable drive bay and a key lock mechanism to keep your drives secure. With PCIe 4.0 and 3.0 compatibility, you can enjoy superior performance for your high-speed data transfers.
- Interface: M.2 NVMe to PCIe x4
- Hot-Swap Drive Bay
- Tool-less Installation
- Key Lock - 2 Keys Included
- Compatible with PCIe 4.0/3.0
- Color: Black and Silver
- Estimated Lifespan: 10,000 hours
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | PCIe |
| Output interface | M.2 |
| Expansion card standard | PCIe 4.0 |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Purpose | PC |
| Number of fans | 0 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 10000 h |
| Hot-swap | Yes |
| Features | |
| Data transfer rate (max) | 64 Gbit/s |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 120 mm |
| Depth | 167 mm |
| Height | 19 mm |
| Weight | 65 g |
| Packaging data | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Package width | 151 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 46 mm |
| Package weight | 215 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case width | 325 mm |
| Master (outer) case length | 485 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |

