Laptop Cable Lock 6ft Anti-Theft Steel Security K-Slot
Laptop Cable Lock 6ft Anti-Theft Steel Security K-Slot
Secure your valuable devices with the StarTech.com 6ft (2m) Laptop Cable Lock. Designed to offer reliable anti-theft protection, this keyed security cable lock is perfect for K-slot compatible laptops, desktops, and various other devices.
The heavy-duty vinyl coated steel cable ensures maximum strength while providing a flexible solution to safeguard your equipment. With two keys included, it's ideal for both personal and office use, giving you peace of mind when leaving your devices unattended.
- Length: 6ft (2m)
- Material: Anti-theft vinyl coated steel cable
- Compatibility: K-slot laptops and desktops
- Included: 2 keys
- Color: Black and Silver
Available stock: 26
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Best uses | Laptop |
| Lock type | 2 Keys |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Keys quantity | 2 keys |
| Locking | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Width | 32 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | 130 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Package width | 4 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 223 mm |
| Package weight | 145 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83014090 |
| Master (outer) case width | 290 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case height | 237 mm |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |

