6-Inch LP4 to 6-Pin PCI Express Power Cable Adapter for Video Cards
6-Inch LP4 to 6-Pin PCI Express Power Cable Adapter for Video Cards
Enhance your computer's power capabilities with the StarTech.com LP4 to 6-Pin PCI Express Power Cable Adapter. Designed for optimal efficiency, this adapter helps you connect your power supply to graphics cards effortlessly.
This 6-inch power cable adapter is perfect for users looking to upgrade their setup or replace a worn-out cable. With its sturdy male-to-male connection, you can be assured of a reliable and stable power supply to your PCI Express video card.
- Length: 6 inches (0.153 m)
- Connector 1: Molex (LP4) Male
- Connector 2: PCI-E (6-pin) Male
- Connection Type: Straight
Available stock: 49
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 0.153 m |
| Connector 1 | Molex (4-pin) |
| Connector 2 | PCI-E (6-pin) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black, White, Yellow |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Packaging data | |
| Package width | 77 mm |
| Package depth | 94 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 20 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

