OM5 Multimode Fiber Optic Cable 10m LC to LC StarTech.com 40G/100G
OM5 Multimode Fiber Optic Cable 10m LC to LC StarTech.com 40G/100G
Upgrade your network connectivity with the StarTech.com OM5 Multimode Fiber Optic Cable. This 10-meter cable is ideal for high-speed data transfers, making it perfect for your business or home network.
Designed for durability and efficiency, this fiber optic cable supports both 40G and 100G speeds, ensuring optimal performance for your data requirements. It's perfect for connecting network devices, data centers, and more.
- Length: 10m (32.8ft)
- Type: LC to LC (UPC)
- Fiber Grade: OM5, 50/125µm Duplex
- Connector: LC
- Application: LOMMF, VCSEL
- Data Rate: Supports 40G/100G
- Material: LSZH (Low Smoke Zero Halogen)
Available stock: 14
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 10 m |
| Fibre optic type | OM5 |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable type | LOMM |
| Product colour | Green |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Wavelengths supported | 953,1300,850 nm |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Return loss | 30 dB |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 2.9 mm |
| Bending radius | 6 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 85 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 410 mm |
| Master (outer) case length | 410 mm |
| Master (outer) case height | 450 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |

