AV Conferencing Bridge StarTech.com Universal Laptop Dock 4K HDMI 60W Power Delivery USB Hub
AV Conferencing Bridge StarTech.com Universal Laptop Dock 4K HDMI 60W Power Delivery USB Hub
Enhance your conference room experience with the StarTech.com AV Conferencing Bridge, designed for seamless huddle and boardroom collaboration. You’ll enjoy the convenience of in-table connectivity and the clarity of 4K HDMI video.
This versatile docking station supports universal laptop connections, empowering you to easily share content and collaborate with your team. With Power Delivery and multiple connectivity options, it’s the ideal solution for modern workspaces.
- 4K HDMI output for stunning video quality (3840 x 2160 pixels, 30 Hz)
- 60W Power Delivery to charge your devices
- USB hub for connecting multiple peripherals
- Gigabit Ethernet for high-speed internet access
- Fast Ethernet and compatibility with IEEE 802.3 standards
- Color: Black
Available stock: 9
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Video | |
|---|---|
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Data transfer rate (max) | 5 Gbit/s |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| LED indicators | Power |
| Chipset | DisplayLink - DL-6950, Genesys Logic - GL850G, Texas Instruments - TPS65982, Parade Technologies - PS176, VIA Labs - VL813, Realtek - RTL8153 |
| Operating systems supported | Windows 7, 8, 8.1, 10 macOS 10.9 - 10.12, 10.14 - 10.15, 11.0, 12.0, 13.0 Ventura Chrome OS v55+ |
| Ports & interfaces | |
| HDMI input ports quantity | 2 |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B ports quantity | 1 |
| Audio input | 1 |
| Audio output | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| UASP support | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Input current | 2 A |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| AC adapter output current | 6 A |
| Power plug type | Type N |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 145 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 192 mm |
| Package height | 134 mm |
| Package weight | 3 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 190 mm |
| Master (outer) case length | 192 mm |
| Master (outer) case height | 134 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |

