10G SFP+ Direct Attach Cable DAC 0.65m StarTech.com Low Power
10G SFP+ Direct Attach Cable DAC 0.65m StarTech.com Low Power
Enhance your data communication with the 10G SFP+ Direct Attach Cable from StarTech.com. Ideal for high-speed networking, this cable enables seamless connectivity between your devices.
This 0.65m (2.13 ft) cable is perfect for connecting 10GbE SFP+ ports, providing a reliable signal transmission for data center, enterprise, and cloud applications. Its low power consumption ensures efficiency while maintaining performance.
- Length: 0.65m (2.13 ft)
- Type: Direct Attach Cable (DAC)
- Data Rate: 10 Gbps
- Connector: SFP+ to SFP+
- Compatibility: HPE JD095
- Low Power Passive
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 0.7 m |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 40 g |
| Packaging data | |
| Package width | 207 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 45 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 255 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case length | 344 mm |
| Master (outer) case height | 295 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |

