10GBASE-SR SFP+ Network Transceiver Module HPE JD092B Compatible 300m 850nm
10GBASE-SR SFP+ Network Transceiver Module HPE JD092B Compatible 300m 850nm
Enhance your network performance with the StarTech.com HPE JD092B compatible SFP+ module. This transceiver module allows you to seamlessly upgrade your network infrastructure, ensuring high-speed data transfers up to 10Gbps over multi-mode fiber.
Ideal for data centers and enterprise networks, this module supports 10GBASE-SR with an LC connector, providing reliable connections over distances up to 300 meters. Perfect for environments that demand robust and fast connectivity.
- Compatibility: HPE JD092B
- Type: SFP+ Transceiver Module
- Data Rate: 10Gbps
- Transmission Distance: Up to 300m
- Wavelength: 850nm
- Connector: LC
- Applications: 10GBASE-SR, DDM compatible
Available stock: 6
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver standard | SR |
| Maximum transfer distance | 200 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber ethernet cabling technology | 10GBASE |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Hot-swap | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 145858878 h |
| Brand compatibility | Any brand |
| Compatible products | HPE: A5830AF; HPE 12504, 5120, 5500, 5810, 5900AF, 5920AF; HP A10500, 6127XLG, 6125XLG; FlexFabric 1.92, 11908, 12902 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 1.3 W |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 58.4 mm |
| Depth | 14 mm |
| Height | 13.7 mm |
| Weight | 20 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 50 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 90 mm |
| Master (outer) case length | 115 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Master (outer) case height | 31 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |

