Industrial 6-Port Gigabit Ethernet Switch 4 PoE RJ45 2 SFP 30W
Industrial 6-Port Gigabit Ethernet Switch 4 PoE RJ45 2 SFP 30W
Enhance your network infrastructure with the StarTech.com Industrial 6-Port Gigabit Ethernet Switch. Perfect for industrial applications, this switch ensures reliable connectivity in challenging environments.
With four Power over Ethernet (PoE) ports, this unmanaged switch is ideal for powering your devices while ensuring high-speed gigabit connectivity. Designed to operate in extreme temperatures ranging from -40°C to 75°C, it’s built to last and meet demanding networking needs.
- 6 Ports: 4 PoE RJ45 ports + 2 SFP slots
- 30W PoE+ capability
- 48VDC power input
- Supports 10/100/1000 Mbps speeds
- Temperature range: -40°C to 75°C
- DIN mountable and wall mountable
Available stock: 7
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Unmanaged |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support | No |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10BASE-TX, 1000BASE-T, 1000BASE-TX |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Data transmission | |
| Switching capacity | 12 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 9000 |
| Packet buffer memory | 1 MB |
| Protocols | |
| Supported network protocols | CSMA/CD |
| Design | |
| Rack mounting | No |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | Link, PoE, Power |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Wall mountable | Yes |
| DIN rail mounting | Yes |
| Safety | EN60950-1, MET (UL) 60950-1 |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 525058 h |
| Power | |
| DC input voltage | 48 - 56 V |
| Power consumption (max) | 126 W |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection voltage | 2 kV |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Other features | |
| Terminal block port | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105 mm |
| Depth | 142 mm |
| Height | 36.2 mm |
| Weight | 492 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging data | |
| Terminal block included | Yes |
| Package width | 211 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 737 g |
| Certificates | |
| Certification | CE, RoHS, FCC, UL |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 355 mm |
| Master (outer) case length | 345 mm |
| Master (outer) case height | 225 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |

