USB to RS232 DB9 Serial Adapter Cable 3ft Male-Male USB 2.0
USB to RS232 DB9 Serial Adapter Cable 3ft Male-Male USB 2.0
Transform your connectivity with the reliable USB to RS232 DB9 Serial Adapter Cable. Ideal for connecting your serial devices to USB ports, this cable ensures seamless communication for your devices.
This 3ft cable features a male-to-male connection, making it perfect for a range of applications including programming, data transfer, and communication with serial devices. Built with USB 2.0 compatibility, you can expect fast data rates and excellent performance.
- Length: 3ft (91cm)
- Connector Type: USB to RS232 DB9
- Connection: Male to Male (M/M)
- Interface: USB 2.0 A
- Color: Blue, Transparent
Available stock: 29
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | DB-9 |
| Connector 2 | USB 2.0 A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable length | 0.9 m |
| Performance | |
| Product colour | Blue, Transparent |
| Housing material | Plastic |
| Chipset | Prolific - PL2303HXD |
| Baud rate | 921.6 Kbit/s |
| FIFO (First In, First Out) | 192 B |
| Compatible operating systems | Windows 98SE/ ME/ 2000/ XP(32/64bit)/ Vista(32/64bit)/ 7(32/64bit)/ Server 2008 R2, MAC X, Linux |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Relative humidity | 0 - 65% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 35 mm |
| Depth | 914 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 56 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 70 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 570 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |

