10ft HDMI USB KVM Cable 4K 60Hz StarTech.com 5Gbps
10ft HDMI USB KVM Cable 4K 60Hz StarTech.com 5Gbps
Upgrade your workstation with the StarTech.com 10ft HDMI and USB KVM Cable, allowing you to connect multiple devices seamlessly. This high-quality cable supports 4K video at 60Hz, ensuring you get crystal-clear display performance.
Ideal for KVM switches, this cable makes it simple to control multiple computers from a single keyboard, monitor, and mouse setup. Experience reliable data transfer speeds up to 5Gbps and enjoy the convenience of the USB 3.2 Gen 1 Type-A for connecting peripherals.
- Length: 10ft (3m)
- Video Resolution: 4K at 60Hz
- USB 3.2 Gen 1 Type-A interface
- Data Transfer Speed: 5Gbps
- Compatibility: KVM switches
- Color: Black
Available stock: 25
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 3.1 m |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | HDMI |
| Connector 1 | HDMI + USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Connector 2 | HDMI + USB 3.2 Gen 1 Type-B |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight | 450 g |
| Package width | 395 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 450 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 400 mm |
| Master (outer) case length | 300 mm |
| Master (outer) case height | 300 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |

