100ft Hook and Loop Reusable Cable Ties Adjustable Nylon Red
100ft Hook and Loop Reusable Cable Ties Adjustable Nylon Red
Keep your cables organized and tidy with the StarTech.com 100ft Hook and Loop Reusable Cable Ties. Perfect for both home and industrial use, these adjustable fabric wraps help you manage wires with ease.
With a self-gripping design, these cable management straps are not only reusable but also highly versatile. You can cut them to size, making them ideal for any project, whether you’re tidying up your workspace or organizing your entertainment center.
- Length: 100ft (30,500 mm)
- Width: 19 mm
- Material: Nylon
- Temperature Range: -10 to 80 °C
- Color: Red
- Type: Hook & loop cable tie
Available stock: 5
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | Hook & loop cable tie |
| Product colour | Red |
| Material | Nylon |
| Identification tag | No |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Weight & dimensions | |
| Length | 30500 mm |
| Width | 19 mm |
| Thickness | 2.4 mm |
| Weight | 500 g |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 255 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 500 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 39239000 |
| Master (outer) case width | 470 mm |
| Master (outer) case length | 480 mm |
| Master (outer) case height | 550 mm |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |

