5m Active HDMI Cable Ultra HD 4K x 2K Type A Black
5m Active HDMI Cable Ultra HD 4K x 2K Type A Black
Enhance your viewing experience with the StarTech.com Active HDMI Cable, designed for seamless connections between your devices.
Ideal for those needing high-resolution video and audio, this 5-meter cable supports Ultra HD 4K x 2K video output, making it perfect for home theaters or gaming setups.
- Type: HDMI to HDMI
- Length: 5m (15 ft)
- Resolution: Ultra HD 4K x 2K
- Connector: HDMI Type A (Standard)
- Color: Black
Available stock: 18
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| AWG wire size | 36 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 94 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 103 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 324 mm |
| Master (outer) case length | 468 mm |
| Master (outer) case height | 307 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |

