HDMI Angle Adapter 4K 60Hz Male to Female 90-Degree Connector
HDMI Angle Adapter 4K 60Hz Male to Female 90-Degree Connector
Upgrade your HDMI setup with the StarTech.com HDMI Angle Adapter. This versatile 90-degree male to female connector allows you to save space while connecting your devices easily.
Ideal for tight spaces, this adapter helps eliminate cable strain and maintains high-quality signal transmission. Perfect for connecting televisions, monitors, or other HDMI-enabled devices in a confined area.
- Type: HDMI 2.0 Adapter
- Configuration: Male to Female
- Orientation: Vertical 90-Degree Angle
- Resolution Support: 4K at 60Hz
- High Speed HDMI Connector
- Color: Black
Available stock: 3
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | HDMI |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Connector contacts plating | Gold |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Relative humidity | 10 - 90% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 11 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 1000 pc(s) |
| Master (outer) case width | 340 mm |
| Master (outer) case length | 280 mm |
| Master (outer) case height | 220 mm |

