High Speed HDMI 2.0 Cable 8ft 4K 60Hz HDR10 with Gripping Connectors
High Speed HDMI 2.0 Cable 8ft 4K 60Hz HDR10 with Gripping Connectors
Enhance your viewing experience with the StarTech.com High Speed HDMI cable, designed to deliver stunning 4K video at 60Hz. Perfect for connecting your TV, monitor, or display, this reliable cable features gripping connectors that ensure a secure connection.
Ideal for gamers and home entertainment enthusiasts alike, this HDMI cable supports HDR10 for brilliant colors and contrast, as well as an Audio Return Channel (ARC) for easy audio control. Elevate your setup with this robust and high-performance HDMI solution.
- Length: 8ft (2.4m)
- Resolution: 4K 60Hz / 1440p 144Hz
- Data Rate: 18 Gbps
- Support for HDR10, HDCP 2.2, and ARC
- Connector Type: HDMI Type A (Standard)
- Material: TPE Jacket
- Color: Black
Available stock: 59
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 2.4 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| HDMI cable type | High Speed HDMI cable |
| Product colour | Black |
| HDMI version | 2.0 |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Supported digital audio channels (uncompressed) | 32 |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| AWG wire size | 30 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable type | Round cable |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 6 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package weight | 122 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 300 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 300 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |

