High Speed HDMI Cable 50cm 4K 60Hz Gripping Connectors
High Speed HDMI Cable 50cm 4K 60Hz Gripping Connectors
Experience crystal clear visuals and superior sound quality with this High Speed HDMI Cable. Ideal for connecting your TV, monitor, or display, the 50cm length is perfect for tidy setups.
Featuring gripping connectors for a secure fit, this cable supports stunning 4K at 60Hz resolution and offers HDR10 for vibrant colors. With an 18Gbps bandwidth and compatibility with HDCP 2.2, you can enjoy a seamless viewing experience along with Audio Return Channel (ARC) functionality.
- Length: 50cm (1.6ft)
- Resolution: 4K at 60Hz / 1440p at 144Hz
- Bandwidth: 18Gbps
- Connectors: Gripping HDMI Type A (Standard)
- Features: HDR10, HDCP 2.2, ARC
- Jacket Material: TPE
- Color: Black
Available stock: 39
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| HDMI cable type | High Speed HDMI cable |
| Product colour | Black |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 1080p, 1440p, 2560p |
| Dolby technologies | DTS-HD Master Audio |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Supported digital audio channels (uncompressed) | 32 |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| AWG wire size | 30 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 54 g |
| Packaging data | |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 4.3 mm |
| Package height | 23 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 400 mm |
| Master (outer) case length | 350 mm |
| Master (outer) case height | 250 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |

